2013. november 13., szerda

Lelki vándorút

A férfi, mindig egyre felzaklatottabb lélekkel várta a halottak napját. Arra gondolt, miért ez az egy nap, amikor emlékezni kell mindenkinek. Felszakítani sebeket, újra élni a lassan betokozódott temetés traumáját. Nem jobb egész évben szeretettel gondolni az elmentekre, egy-egy kedves emlék kapcsán. De úgy tűnik a beidegződött hagyományok fontosabbak.
Minden évnek ugyanaz volt a forgatókönyve. Egy héttel előtte anyósával elmentek az „Ő” hozzátartozóinak sírjához, rendbe tenni azokat. Számára idegen emberek elhanyagolt nyughelyeit rendezték, mert erre a jeles napra rendnek kell lenni. Aztán még egyszer elmentek a már rendezett sírokhoz, a giccses műkoszorúikkal és gyertyát gyújtottak a holtak lelki üdvéért. Teljesen érzelemmentesen vett részt ezeken a szertartásokon. Ami megérintette ebből az egészből, az imbolygó gyertyalángok voltak, amelyek különös hellyé varázsolták az esti temetőt. Saját szeretteihez már évek óta nem jutott el. Messze voltak tőle, szegényes életük miatt sokba került volna az út. Ebben az évben azonban, a párja elé állt és az asztalra tett egy kis megtakarított pénzt, hogy elmehessen. Nem akart elmenni, de mégis meggondolta magát. Tobozokból összeállított három keresztet, szépen feldíszítette őket. Három mécses, egy kis elemózsia és víz mellé kerültek a hátizsákba. Reggel korán nekiindult a hosszú útnak.
Ahogy kiért a buszállomásra, már kisebb tömeg várakozott. Beállt a leendő útitársak közé. Az utaztató, a megállóba kanyarodott és megkezdődött a felszállás. Ahogy a busz kezdte elnyelni az előtte állókat, végiggondolta mi is vár rá. Több mint három órás utazás tömegnyomorban. Ha odaért, félórás villamosozás. Ugyanannyi idő jut a zsúfolásig megtelt temetőre, majd ugyanez visszafelé. Kilépett a sorból és maga mögött hagyta a zsibongást. Lábai a hegy felé vitték. Ahogy beért az erdőbe és a város zajait felváltotta a csend, megnyugodott. Egy pillanatra megállt és behunyta a szemét. Érezte, ahogy az erdő befogadta őt. Lassú léptekkel elindult a hegy csúcsa felé. Még nem tudta, hogy mit miért tesz, csak ösztönösen cselekedett. A felkelő Nap első sugarai bújócskát játszottak a hulló falevelekkel. A keskeny ösvényt beterítő avarban jól esett botorkálni. Gondolatai egyre jobban letisztultak, lassan csak az üresség vette körül. Csak tette az egyik lábát a másik után.
Csordogáló patakhoz érkezett. Nagy kövek szegélyezték a csobogó medrét. Itt leült egy kicsit pihenni. Elővette az ennivalót, falatozni kezdett. Közben körülnézett. Egy hatalmas kőtömbön akadt meg a szeme, amelyiknek teljesen sima volt a teteje. Olyan volt, mint egy ősi, áldozati oltár. Ahogy benyúlt a hátizsákba, hogy igyon egyet, keze megérintette az egyik keresztet. Kivette. Azonnal rátörtek az emlékképek édesapjáról. Ő volt az első, akit elveszített, bár hosszú idő telt el az óta, de igazán még a mai napig sem tudta feldolgozni. Apja olyan volt, aki csak ritkán beszélt, de ha megszólalt arra érdemes volt odafigyelni. Mindig bölcs tanácsai voltak, ha hozzá fordult segítségért. Olyan apa volt, aki odafigyelt mindenre, csak úgy a háttérből, szinte láthatatlanul. Inkább barát volt, mint apa. Három hónap alatt vitte el a gyilkos kór, anélkül, hogy igazán élvezhette volna a nagyapaság örömeit. A férfi felállt és a keresztet a kőtömbre helyezte. Az apa volt a családban a kőszikla, akire mindig lehetett támaszkodni.
Továbbindult a kitaposott ösvényen. Közben egymást váltották az emlékképek. Csupa kellemes és boldog perc, amit együtt töltöttek el: egy vidám gyerekkori karácsony, az első korcsolyázás emléke, az, ahogy megtanította úszni, majd később borotválkozni, az esetlen beszélgetés a nemi élet rejtelmeiről.
Erdei menedékházhoz érkezett. Kicsinosított kis épület volt, fehérre meszelt falakkal, fakerítéssel körülvett tornáccal, az épület mellett egyenes sorokba rakott tűzifával. A fáradt vándort, rönkökből készült asztal és pad várta. Leült és kitette a második keresztet. Édesanyja volt a második, aki elment. Melegség öntötte el, ahogy rá gondolt. Eszébe jutottak a csodálatos konyha remekek, a nevetése, amely szívből jött, a boldog nagyi évek, amikor mindenét odaadta az unokájának. Sokáig kereste a kereszt helyét, az épület körül, végül az egyik nem messze lévő fa ágára akasztotta fel. Anya volt a családi tűzhely melegének őrzője.
Felnézett a hegy csúcsára, tudta, hogy még nehéz út vár rá. Amikor rászánta magát, hogy elinduljon, olyan volt mintha súlyok kerültek volna a lábára. És úgy érezte, hogy a hátizsákja is nehezebb, pedig már alig volt benne valami. A Nap elé egy felhő terpeszkedett, komorrá téve a hátralévő utat. Zihálva, nagy nehezen érkezett meg. Ahol megpihent, egy sziklahasadékból kis forrás bújt elő. Az erre járók egyfajta feng-shui tornyokat építettek kövekből. Ezek türelemmel összeválogatott, egymásra helyezett sziklácskák voltak. Néha, a természettörvényivel dacolva állták az idő viszontagságait. Elővette az utolsó keresztet és óvatosan egy ilyen építmény tetejére helyezte. A fia emléktornya lett ez, aki nyáron halt meg, mert nem tudta tovább elviselni, az elviselhetetlent. Saját maga döntött a sorsa felett. Ilyen ingatag, instabil volt az élete, mint ezek az egymásra helyezett kövek. Bármikor összeomolhatott. Úgy látszik, a sors nem mindig tartja be a sorrendet, hogy előbb mennek el a szülők, aztán a gyerekek. Bűntudatot érzett, hogy talán segíthetett volna, ha közelebb élnek egymáshoz, vagy csak jobban közelítenek az egymáshoz vezető ösvények. Nem sokat bírt itt maradni ezen a helyen, elindult visszafelé. Még egyszer visszanézett, tudatába égette a képet.

Ahogy haladt lefelé, egyre könnyebbnek érezte magát. Egy másik utat választott és céltalanul barangolt az erdőben. Csak ment rendületlenül. Már délután volt, amikor újra megállt és pihent egy keveset. Ahogy ott ült, behunyta a szemét. Lassan visszatértek az erdő hangjai, nyugalom áradt szét benne. Amikor kiért az erdőből arra gondolt, milyen érdekes, hogy egy áldott lélekkel sem találkozott a kóborlása során. Megkapta ezt a napot, hogy együtt lehessen azokkal, akiket szeretett, de már csak a múlt emlékei. Ahogy újra beért a városba, eszébe jutottak a mécsesek. Betért az első temetőbe és a feszületnél meggyújtotta őket. Szép, egyenes lánggal égtek. Tudta, hogy ilyenkor kinyílik egy kapu a két létforma között és egy pillanatra mind együtt lehetnek.       

2013. november 7., csütörtök

Charly Blues Masterworks CD 50.: Arthur "Big Boy" Crudup: Mean Ol' Frisco

A sorozat befejező darabja Arthur "Big Boy" Crudup albuma. Crudup a delta blues jeles képviselője volt. Termékeny szerző volt, olyan későbbi zenészekre hatott mint Elvis Presley. Legismertebb számai: "That's All Right", "My Baby Left Me" és a "So Glad You're Mine".


A lemezen a következő felvételek hallhatók:

01 (2:36) Mean Ol' Frisco
02 (2:21) I'm In The Mood
03 (2:21) That's All Right
04 (2:16) Standin' At My Window
05 (2:48) Angel Child (Take 1)
06 (2:51) Katie Mae
07 (2:21) Look At Yonder Wall
08 (2:24) Dig Myself A Hole
09 (2:30) If I Get Lucky
10 (2:41) Death Valley
11 (2:12) I Love Her Just The Same
12 (5:28) Angel Child (Take 2)
13 (2:27) Rock Me Mama
14 (2:23) Ethel Mae
15 (2:21) My Mama Don't Allow Me

Letölthető /download/:

Kedvcsináló: 

Arthur "Big Boy" Crudup: Mean Ol' Frisco

2013. november 6., szerda

Charly Blues Masterworks CD 49.: Big Bill Broonzy: The Southem Blues

A sorozat utolsó előtti darabja Big Bill Broonzy albuma. Broonzy volt a legtermékenyebb amerikai blues énekes, dalszerző és gitáros, több mint 300 dallal. A country-blues jeles képviselője volt.


Az elbumon a következő felvételek hallhatók:

01 (3:36) The Southern Blues
02 (3:00) These Ants Keep Biting Me
03 (2:40) Pneumonia Blues (I Keep On Aching)
04 (2:55) Detroit Special
05 (3:06) Horny Frog
06 (2:45) Hattie Blues
07 (2:59) Somebody's Got To Go
08 (2:51) It's Your Time Now
09 (2:57) Living On Easy Street
10 (2:34) Baby I Done Got Wise
11 (2:37) Just A Dream (On My Mind)
12 (2:59) That's Allright Baby
13 (3:03) I.C. Blues
14 (2:48) Cotton Choppin' Blues
15 (2:38) My Last Goodbye To You
16 (2:43) Midnight Steppers
17 (2:41) Hit The Right Lick
18 (2:45) That Number Of Mine
19 (2:51) Rockin' Chair Blues
20 (2:47) Bad Acting Woman

Letölthető /download/:

Kedvcsináló:

Big Bill Broonzy: 3 Songs /1957/

2013. november 5., kedd

Charly Blues Masterworks CD 48.: Lowell Fulson: Reconsider Baby

A sorozat 48, darabja Lowell Fulson albuma. Fulson a West Coast blues legnagyobb alakja volt az 1940-50-es években. Hatalmas énekhang, profi gitárjáték jellemezte. A legismertebb száma a "Reconsider Baby" volt, amelynek sikerén kötött vele szerződést a Chess Records 1954-ben.


Az albumon a következő felvételek hallhatók:

  •   1  Reconsider Baby
  • 2Lonely Hours
  • 3Loving You (Is All I Crave)
  • 4Trouble Trouble
  • 5It's a Long Time
  • 6Rollin' Blues
  • 7(It) Took a Long Time
  • 8Don't Drive Me Baby
  • 9I Want to Make Love to You
  • 10Rock This Morning
  • 11That's All Right
  • 12Comin' Home (Someday)
  • 13Have You Changed Your Mind ?
  • 14I'm Glad You Reconsidered
  • 15Blue Shadows
  • 16I Want to Know Pt 1 and 2
  • 17So Many Tears
  • 18Why Don't You Write Me
  • 19Hung Down Head
  • 20Pay Day Blues

Letölthető /download/:
http://data.hu/get/7074469/Vol.48_Lowell_Fulson.001
http://data.hu/get/7074497/Vol.48_Lowell_Fulson.002
http://data.hu/get/7074499/Vol.48_Lowell_Fulson.crc

Kedvcsináló:




Lowell Fulson: Reconsider Baby

2013. november 4., hétfő

Charly Blues Masterworks CD 47.: JB Lenoir: Mama Watch Your Daughter

A sorozat 47. darabja JB Lenoir albuma. Lenoir afro-amerikai blues-gitáros, énekes, dalszerző volt. A Chicago-blues képviselője volt, fő aktivitása az 50-es, hatvanas évekre tehető. Igazi showman, jellegzetes zebramintás ruhákkal, magas énekhanggal, nagyszerű gitárjátékkal. Legismertebb száma: a "Mama Talk To Your Daughter" című. Sokszor feldolgozott számai még, a "Don't Dog Your Women" és a "Don't Touch Me Head".


Az albumon a következő felvételek találhatók:

01 (2:29) Mama Talk To Your Daughter
02 (3:09) Man Watch Your Woman
03 (2:52) Eisenhower Blues
04 (2:51) If You Love Me
05 (3:01) Sitting Down Thinking
06 (2:03) Mama, Your Daughter Is Going To Miss Me
07 (3:10) What Have I Done
08 (3:09) We Can't Go On This Way
09 (2:19) Give Me One More Shot
10 (2:18) Everybody Wants To Know
11 (2:26) J.B.'s Rock
12 (2:27) Low Down Dirty Shame
13 (2:18) Don't Touch My Head
14 (2:40) When I Am Drinking
15 (3:16) I've Been Down For So Long
16 (2:47) Daddy Talk To Your Son
17 (2:23) I Don't Know
18 (2:09) Good Looking Woman
19 (1:58) Voodoo Boogie

Letölthető /download/:

Kedvcsináló:

JB Lenoir: Mama Talk To Your Daughter

2013. november 3., vasárnap

Charly Blues Masterworks CD 46.: Howlin' Wolf: London ReVisited

A sorozat 46. darabja egy újabb Howlin' Wolf lemez. 1970 májusában Londonba utazott Howlin' Wolf, Hubert Sumlin bluesgitáros, Jeff Carp fiatal blues-szájharmonikás, valamint a Chess Records producere Norman Dayron. Itt rögzítették ezt az albumot, olyan brit zenészek közreműködésévek, mint, Eric Clapton, Steve Winwood, Ian Stewart, Bill Wyman, Charlie Watts és mások.


Az albumon a következő felvételek hallhatók:

01 (5:16) Killing Floor
02 (5:49) Goin' Down Slow
03 (4:05) I Want To Have A Word With You
04 (2:44) Who's Been Talkin'
05 (5:33) Little Red Rooster
06 (2:21) Built For Comfort
07 (4:06) What A Woman
08 (3:25) Do The Do
09 (2:58) Highway 49
10 (2:56) Worried About My Baby
11 (4:05) Poor Boy
12 (4:55) Wang Dang Doodle

Letölthető /download/:

Kedvcsináló:


                 Howlin' Wolf: Wang Dang Doodle

2013. november 2., szombat

Charly Blues Masterworks CD 45.: John Lee Hooker: Shake It Baby

A sorozat 45. darabja egy újabb John Lee Hooker. Hooker a blues egyik csúcspontja. Nevét fémjelzi: tucatnyi Grammy-díj, W.C. Handy-díjak és a Rhythm and Blues Foundation életmű-díja. Felsorolhatatlan azon zenészek neve akikkel együtt játszott, számait nagyon sok zenész feldolgozta. Állócsillag a blues egén.


Az albumon a következő felvételek hallhatók:

  1. 1Shake It Baby (04:14)
  2. 2The Right Time (06:19)
  3. 3Mai Lee (03:35)
  4. 4I'm Losing You (03:56)
  5. 5Little Girl Go Back to School (03:54)
  6. 6Little Dreamer (04:19)
  7. 7Don't Be Messing Around With My Bread (03:24)
  8. 8Bad Luck and Trouble (04:05)
  9. 9Waterfront (04:16)
  10. 10No One Pleases Me But You (02:28)
  11. 11It's Raining Here (03:30)
  12. 12It's A Crazy Mixed Up World (04:19)
  13. 13Seven Days and Seven Nights (03:42)

Letölthető /download/:

Kedvcsináló:



John Lee Hooker: Shake It Baby


2013. november 1., péntek

Charly Blues Masterworks CD 44.: Willie Mabon: The Seventh Son

A sorozat 44. darabja Willie James Mabon albuma. Willie amerikai bluesénekes, dalszerző és zongorista volt, aki a R & B stílus képviselője volt. Az ötvenes évek elején volt egy zenekara Blues Rockers néven. 1952-től szólókarrierbe kezdett, felvételei új színt hoztak a blues palettára. Legismertebb száma az "I Don't Know", amelyik kilenc héten át vezette a Billboard R & B lemezlistáját.


Az albumon a következő felvételek hallhatók:

01 (3:10) I Don't Know
02 (2:34) I'm Mad
03 (3:06) Got To Have It
04 (2:45) Beggar Or Bandit
05 (2:25) You're A Fool
06 (2:52) Monday Woman
07 (2:44) I'm Tired
08 (2:52) Lonely Blues
09 (3:03) Willie's Blues
10 (2:52) Poison Ivy
11 (2:42) He Lied
12 (2:43) Someday You Gotta Pay
13 (2:51) The Seventh Son
14 (2:55) Knock On Wood
15 (2:22) Why Did Happen To Me
16 (2:19) I'm Mad At You

Letölthető /download/:
http://data.hu/get/7074127/Vol.44_Willie_Mabon.001
http://data.hu/get/7074130/Vol.44_Willie_Mabon.002
http://data.hu/get/7074131/Vol.44_Willie_Mabon.crc

Kedvcsináló:

Willie Mabon: I Don't Know