2022. február 27., vasárnap

Prog magazin 21.

 


Folytatjuk a brit zenei szaklap a Prog Magazine CD-mellékleteivel való ismerkedésünket. Ma a 2014-ben megjelent huszonegyedik számának lemezébe fülelünk bele.


A következő felvételeket hallhatjuk:

01. The Pineapple Thief - Simple As That (4:04)
02. Amplifier - Black Rainbow (3:23)
03. The Mighty Handful - Trip In The Light Fantastic (5:30)
04. The Sixxis - Out Alive (5:42)
05. Enchant - Transparent Man (6:18)
06. A Formal Horse - I Lean (4:52)
07. Schnauser - Protein For Everyone (5:21)
08. iamthemorning - Os Lunatum (4:35)
09. Chat Noir - Aspekt (5:56)
10. Interstatic - Iwato (4:47)

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:


Enchant - Transparent Man





2022. február 26., szombat

Zenei műfajok lexikona - D

 


Folytatjuk barangolásunkat a zenei műfajok labirintusában. Mai témánk még mindig a Dance (EDM – Electronic Dance Music.

D mint Dance (EDM – Electronic Dance Music

Dance (EDM – Electronic Dance Music következő alműfaja a Disco:

A disco a tánczene műfaja és egy szubkultúra , amely az 1970- es években alakult ki az Egyesült Államok városi éjszakai életéből. Hangzására a négy földszintes ütem, szinkronizált basszusvonalak, vonósszekciók, kürtök, elektromos zongora, szintetizátorok és elektromos ritmusgitárok jellemzőek .

A diszkó az olasz amerikaiak, a spanyol és latin-amerikaiak, valamint az afroamerikaiak Philadelphiában és New York Cityben népszerű helyszíneinek zenéjének keverékeként indult az 1960 -as évek végén és az 1970-es évek elején. A diszkót az 1960- as évek ellenkultúrája reakciójának tekinthetjük mind a rockzene dominanciájára, mind a tánczene akkori megbélyegzésére. Számos táncstílus alakult ki a disco népszerűségének időszakában az Egyesült Államokban, köztük a "The Bump " és a " The Hustle ".

Az 1970-es évek folyamán a diszkózenét főleg az Egyesült Államokból és Európából érkezett művészek fejlesztették tovább. Ismert előadók: ABBA, the Bee Gees, ELO, Donna Summer, Gloria Gaynor, Giorgio Moroder, Baccara, Boney M., Earth Wind & Fire, Chaka Khan, Chic, KC és a Sunshine Band, Thelma Houston, Sister Sledge,  The Trammps and the Villag. Míg az előadók felkeltették a közvélemény figyelmét, addig a színfalak mögött dolgozó lemezproducerek fontos szerepet játszottak a műfaj fejlesztésében. Az 1970-es évek végére a legtöbb amerikai nagyvárosban virágzó diszkóklubok voltak, és a DJ -k tánclemezeket kevertek olyan klubokban, mint a manhattani Studio 54, amely a hírességek körében népszerű helyszín. Az éjszakai klubba látogatók gyakran viseltek drága, extravagáns és szexi divatot. A diszkó szcénában virágzó kábítószer - szubkultúra is volt, különösen a kábítószerek esetében, amelyek fokozzák a hangos zenére és a villogó fényekre való táncolás élményét, mint például a kokain és a quaaludes. Ez utóbbi annyira elterjedt a diszkó szubkultúrában, hogy a "diszkókeksz" becenevet kapta. A diszkóklubokat a promiszkuitással is összefüggésbe hozták , mint a néptörténet e korszakának szexuális forradalmát . Az olyan filmek, mint a Szombat esti láz (1977) és a Hála Istennek, péntek van (1978) hozzájárultak a disco mainstream népszerűségéhez.

A diszkó a népszerű zene egyik fő irányzataként hanyatlott az Egyesült Államokban a hírhedt Disco Demolition Night után, és az 1980 -as évek elején tovább csökkent népszerűsége az Egyesült Államokban; azonban az 1980-as években népszerű maradt Olaszországban és néhány európai országban, és ez idő alatt másutt is divatossá kezdett válni, ideértve Indiát és a Közel-Keleten, ahol regionális népi stílusokkal, például ghazalokkal és hastánal ckeveredtek. A diszkó végül kulcsfontosságú befolyást gyakorol az elektronikus és tánczene fejlődésére ,house zene, hip-hop, new wave, dance-punk és post-disco. A stílusnak az 1990- es évek óta számos újabb jelenete van, és a disco hatása továbbra is erős az amerikai és európai popzenében. A 2010 -es évek eleje óta zajlik egy újjáéledés, amely a 2020 -as évek elején vált nagy népszerűségre. Az újjáélesztéshez hozzájáruló albumok közé tartozik a Confessions On A Dance Floor, Random Access Memories, The Slow Rush, Cuz I Love You, Future Nostalgia, Hey UX,What's Your Pleasure?, az It Is What It Is, és maga Kylie Minogue Disco című albuma.

Belefülelők:

Boney M. - Rasputin


Bee Gees - Stayin' Alive


ABBA - Gimme! Gimme! Gimme!


Earth, Wind & Fire - September


Gloria Gaynor - I Will Survive
















2022. február 25., péntek

Blueskocsma - Various Artists-Blues Spirit CD1.

 


Itt a hétvége, nyit a blueskocsma. Elérkeztünk febtuár utolsó hétvégéjéhez. Hagyományainkhoz híven ikyenkor különbözó előadóké a színpad. Egy nagyszerű válogatásbox első lemezébe fülelünk bele, amelynek címe "Blues Spirit".


A következő felvételeket hallhatjuk:

01. John Lee Hooker – Helpless Blues [03:39]
02. Bessie Smith – Careless Love Blues [03:26]
03. Lightnin' Hopkins – You're Not Goin' to Worry My Life Anymore [02:50]
04. Arthur Big Boy Crudup – Keep Your Arms Around Me [02:30]
05. Jelly Roll Morton – If Someone Would Only Love Me [03:42]
06. John Lee Hooker – Crawlin' King Snake [03:00]
07. Dr. Clayton – 41 Blues [02:56]
08. Bessie Smith – Gulf Coast Blues [03:06]
09. Arthur Big Boy Crudup – Dirt Road Blues [03:05]
10. John Lee Hooker – Boom Boom [02:29]
11. Memphis Minnie – Bumble Bee [03:18]
12. Big Joe Turner – I Got My Discharge Papers [02:41]
13. Big Bill Broonzy – Good Liquor Gonna Carry Me Down [02:46]
14. Lonnie Johnson – Keep What You Got [02:56]
15. John Lee Williamson – Bad Luck Blues [02:41]
16. Big Bill Broonzy – How You Want It Done [02:52]
17. Brownie McGhee – I'm a Black Woman's Man [02:50]
18. Champion Jack Dupree – Dupree Shake Dance [02:50]

Letölthető /link/:

Kedvcsinálók:

Bessie Smith – Careless Love Blues


 John Lee Hooker – Crawlin' King Snake


Arthur Big Boy Crudup – Dirt Road Blues


John Lee Williamson – Bad Luck Blues


Champion Jack Dupree – Dupree Shake Dance













2022. február 20., vasárnap

Prog Magazin 20.

 


Folytatjuk a brit zenei szaklap a Prog Magazine CD-mellékleteivel való ismerkedésünket. Ma a 2014-ben megjelent huszadik számának lemezébe fülelünk bele.


A következő felvételeket hallhatjuk:

01. Transatlantic - Black As The Sky (6:44)
02. Messenger - Somniloquist (5:17)
03. Pylo - Enemies (6:25)
04. Airbag - Redemption (7:00)
05. Aisles - 4.45 AM (4:08)
06. Schnauser - Walking Stick And Cat (3:14)
07. The Prognosis - The Legend Of Parker Baul (7:23)
08. Nosound - Someone Starts To Fade Away (8:55)
09. Darkroom - Karhupuisto, Beautiful Retreat (6:38)
10. Marcello Paganini - Somewhere Somehow (5:17)

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:


Nosound - Someone Starts To Fade Away




2022. február 19., szombat

Zenei műfajok lexikona - D

 


Folytatjuk barangolásunkat a zenei műfajok labirintusában. Jelenlegi témánk a Dance (EDM – Electronic Dance Music.

D mint Dance (EDM – Electronic Dance Music

ADance (EDM – Electronic Dance Music következő alfaja a Hip hop:
A hip-hop zene, más néven rapzene a popzene egy olyan műfaja, amelyet az Egyesült Államokban fejlesztettek ki a belvárosi afroamerikaiak, latin-amerikaiak és jamaicaiak Bronx városrészében. Ez egy stilizált ritmikus zenéből áll, amely gyakran kíséri a rappelést, valamint egy ritmikus és rímes beszédet, amelyet énekelnek. A hip hop kultúra részeként alakult ki, egy szubkultúra, amelyet négy kulcsfontosságú stilisztikai elem határoz meg: MCing/ rappelni , DJ-zni/ lemezjátszókkal karcolni, break táncot és graffiti írást.További elemek közé tartozik az ütemek vagy basszussorok mintavételezése lemezekről (vagy szintetizált ütemek és hangok), valamint a ritmikus beatbox. Bár gyakran csak a rappelésre utalnak, a "hip hop" pontosabban az egész szubkultúra gyakorlatát jelöli. A hip hop zene kifejezést néha a rap zene kifejezés szinonimájaként használják, bár a rappolás nem kötelező összetevője a hip-hop zenének; a műfaj a hip-hop kultúra egyéb elemeit is magában foglalhatja, beleértve a DJ-zést, a lemezjátszót, a scratch-et, a beatboxot és az instrumentális számokat.

A hiphop mint zenei műfaj és kultúra az 1970-es években alakult ki, amikor a blokkpartik egyre népszerűbbé váltak New Yorkban, különösen a Bronxban élő afroamerikai fiatalok körében. A blokkpartikon a DJ-k népszerű dalok ütős szüneteit játszották le két lemezjátszóval és egy DJ-keverővel , hogy ugyanazon lemez két példányának szüneteit lejátszhassák, egyikről a másikra váltva, meghosszabbítva a "szünetet". A hip-hop korai fejlődése akkor következett be, amikor a mintavételi technológia és a dobgépek széles körben elérhetővé és megfizethetővé váltak. A lemezjátszó technikák, például a karcolás és a beatmatching a szünetekkel és a jamaicaival együtt fejlődtek kikoccintást, kántáló énekstílust alkalmaztak az ütemek fölött. A rappelést olyan énekstílusként fejlesztették ki, amelyben a művész ritmikusan beszél vagy énekel, hangszeres vagy szintetizált ütemekkel.

A hip hop zenét hivatalosan csak 1979-ig vették fel rádiós vagy televíziós lejátszásra, nagyrészt a műfaj születése során tapasztalt szegénység és a gettónegyedeken kívüli elfogadás hiánya miatt. Az old school hiphop volt a műfaj első mainstream hulláma, amelyet diszkó hatása és buliorientált szövegei jellemeztek. Az 1980-as évek a hiphop változatossá válását jelentette, ahogy a műfaj összetettebb stílusokat fejlesztett ki, és elterjedt az egész világon. Az új iskolai hiphop volt a műfaj második hulláma, amelyet elektro hangzása jellemez, és az aranykori hiphophoz vezetett, amely az 1980-as évek közepe és az 1990-es évek közepe közötti innovatív időszak, amely a hiphop saját albumkorszakát is kifejlesztette . A gangsta rap A belvárosi afroamerikai fiatalok erőszakos életmódjára és elszegényedett körülményeire összpontosító alműfaj ekkoriban vált népszerűvé. A nyugati parti hiphopot a G-funk uralta az 1990-es évek elején, közepén, míg a keleti parti hiphopot a jazz rap, az alternatív hiphop és a hardcore rap uralta. A hiphop ebben az időben tovább diverzifikált más regionális stílusokkal, mint például a déli rap és az atlantai hiphop. A hiphop az 1990-es évek közepén lett a legkelendőbb műfaj, 1999-re pedig a legkelendőbb zenei műfaj.

A hip hop zene népszerűsége az 1990-es évek végétől a 2000-es évek elejéig folytatódott, miközben a hip hop hatások egyre inkább utat találtak a populáris zene más műfajaiba, például a neo soulba, a nu metalba és az R&B -be. Az Egyesült Államokban olyan regionális stílusok is sikert értek el, mint a crunk , egy déli műfaj, amely a dalszövegnél jobban hangsúlyozta a ritmust és a zenét, valamint az alternatív hip-hop. Kezdett bebiztosítani a helyét a mainstreamben, részben művészei crossover sikerének köszönhetően. A 2000-es évek végén és a 2010-es évek elején a "blogkorszak" során a rapperek a zeneterjesztés online módszereivel, például közösségi médiával és blogokkal tudtak követőiket kiépíteni, és a mainstream hiphop dallamosabb, érzékenyebb irányt vett a kereskedelmi hanyatlást követően. a gangsta rap. A trap és a mumble rap alműfajok a 2010-es évek közepén, végén és a 2020-as évek elején a hiphop legnépszerűbb formáivá váltak. 2017-ben a rockzenét bitorolta a hiphop, mint a legnépszerűbb műfajt az Egyesült Államokban.

Belefülelők:

Desiigner- Panda


Katy Perry - Dark Horse



Eminem - Love The Way You Lie ft. Rihanna


50 Cent ft. Chris Brown - I'm The Man


Dr. Dre - Still D.R.E.



















2022. február 18., péntek

Blueskocsma - Carey Bell

 


Itt a hétvége, nyit a blueskocsma. E heti vendégünk  Carey Bell.

 Carey Bell

 Carey Bell Harrington:  (1936. november 14. – 2007. május 6.) amerikai blueszenész,aki chicagói blues stílusban harmonikázott. Bell az 1950-es évek végétől az 1970-es évek elejéig harmonikán és basszusgitáron játszott más blueszenészeknél, mielőtt szólókarrierbe kezdett. Saját albumain kívül Earl Hooker, Robert Nighthawk, Lowell Fulson, Eddie Taylor, Louisiana Red és Jimmy Dawkins kísérőjeként vagy duóművészként rögzített, és gyakori partnere volt fiának, a gitáros Lurrie Bell-nek. Blues RevueBell "Chicagó egyik legjobb herflisének" nevezte. A Chicago Tribune szerint Bell " méltó partnerei a nagy Sonny Boy Williamson és Little Walter hagyományának ". Ma egy harmincadik évfordulós albumába fülelünk bele.

A következő felvételeket hallhatjuk:

01. What My Mama Told Me 03:07
02. Pretty Baby 03:21
03. Blues with a Feeling 04:52
04. 85% 04:39
05. Sweet Little Woman 06:06
06. It's so Easy to Love You 05:39
07. Strange Woman 03:51
08. Last Night 05:18
09. Blues with a Feeling (alternative) 05:58
10. I'm Ready 03:55
11. Nineteen Years Old 05:00
12. You're Gonna Get Lucky 03:03
13. Sail On 05:28

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:

Carey Bell - Sweet Little Woman





2022. február 13., vasárnap

Prog Magazin 19.

 


Folytatjuk a brit zenei szaklap CD-mellékleteivel való ismerkedésünket. Ma a 2013-ban megjelent tizenkilencedik lemezébe fülelünk bele.


A következő felvételeket hallhatjuk:

01. Mostly Autumn - Unquiet Tears (5:25)
02. Solstice - Black Water (8:52)
03. Sisare - Isolation (7:06)
04. Flying Colors - The Storm (4:33)
05. Agent - Made Of Gold (4:01)
06. Prospekt - Shroud (7:39)
07. Circle Of Illusion - New Age (8:11)
08. Sand - Clay (4:35)
09. Antlered Man - GDZ (4:43)
10. Here & Now - Telly Song (6:31)

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:


Solstice - Black Water



2022. február 12., szombat

Zenei műfajok lexikona - D

 

Folytatjuk zenei barangolásunkat a zenei műfajok labirintusában. Ma egy új zenei világba csöppenünk, még pedig a Dance (EDM – Electronic Dance Music -ba.

                                                     D mint Dance

A következő tárgyalandó zenei műfaj a Dance (EDM – Electronic Dance Music:

Az elektronikus tánczene ( EDM ), más néven tánczene, klubzene vagy egyszerűen tánc, az ütős elektronikus zenei műfajok széles skálája, amely főként éjszakai klubok, rave -ek és fesztiválok számára készült. Általában DJ-k állítják elő lejátszásra, akik zökkenőmentesen kiválasztják a számokat, úgynevezett DJ - mixeket, az egyik felvételről a másikra váltva. Az EDM producerek élőben is előadják zenéjüket egy koncerten vagy fesztiválon, amit néha élő PA -nak is neveznek . Az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején, a tomboló rádiózás, a kalózrádió , a PartyCrews, az underground fesztiválok megjelenését és a klubkultúra iránti érdeklődés felfutását követően az EDM elérte a fősodor népszerűségét Európában. Az Egyesült Államokban azonban a rave kultúra elfogadása nem volt általános a New York City, Florida, a Midwest és Kalifornia regionális színterén kívül; bár az elektro és a chicagói house zene egyaránt befolyásos volt Európában és az Egyesült Államokban is, a mainstream média és a lemezipar nyíltan ellenséges maradt vele szemben. Az EDM és a drogkultúra között is érzékelhető összefüggés volt, amely arra késztette a kormányokat állami és városi szinten, hogy törvényeket és politikákat fogadjanak el, amelyek célja a rave kultúra terjedésének megállítása. Ezt követően, az új évezredben az EDM népszerűsége világszerte nőtt, különösen az Egyesült Államokban és Ausztráliában. A 2010-es évek elejére az "elektronikus tánczene" kifejezést és az "EDM" kezdeti kifejezést az amerikai zeneipar és a zenei sajtó szorgalmazta az amerikai rave-kultúra átnevezésének érdekében. Annak ellenére, hogy az iparág megpróbál egy sajátos EDM márkát létrehozni, az inicializmus továbbra is több műfaj gyűjtőfogalmaként használatos, beleértve a dance-popot , a house -t , a technót és az elektro -t, valamint ezek megfelelő alműfajait.

Az elmúlt 40 év során különféle EDM műfajok fejlődtek ki; house, techno, dance-pop stb. Egy bevált EDM műfajon belüli stílusbeli variációk az úgynevezett alműfajok kialakulásához vezethetnek. A hibridizáció, amikor két vagy több műfaj elemeit kombinálják.

Az EDM törtlnete a P-Funk  megalakulásával kezdődött. A Parliament-Funkadelic (rövidítve P-Funk ) egy forgó zenészekből álló amerikai funkzenei kollektíva, George Clinton vezetésével, elsősorban a Parliament és a Funkadelic zenekarokból, amelyek az 1960-as évek óta működnek. Jellegzetes funk-stílusuk a pszichedelikus kultúrából, a szokatlan divatból, a science-fiction -ből és a szürreális humorból merített; nagy hatást gyakorolna az 1980-as és 1990-es évek későbbi funk, post-punk, hip-hop és posztdisco előadóira, míg a kollektív mitológia segítene az afrofuturizmus úttörőjében. A kollektíva eredete a doo-wop csoporthoz, a Parliamentshez nyúlik vissza, amelyet Clinton alapított az 1950-es évek végén a New Jersey állambeli Plainfield külvárosában. Az 1960-as évek végén olyan művészek hatására, mint Jimi Hendrix, Sly Stone és Frank Zappa , Clinton később Detroitba költözött, és létrehozta a Parlament és a Funkadelic testvércsoportokat, ahol az előbbi a funk eklektikus és kommerszebb formáját játszotta, az utóbbi pedig több befolyást tartalmaz a pszichedelikus rockból. A csoportok olyan albumokat adtak ki, mint a Maggot Brain (1971), a Mothership Connection (1975) ésA One Nation Under a Groove (1978) kritikai dicséretet kapott, és slágereket szerzett olyan kislemezekkel, mint a " Give Up the Funk " (1976), a " One Nation Under a Groove " (1978) és a " Flash Light " (1978). Összességében 1967 és 1983 között a kollektíva tizenhárom első tíz slágert ért el az amerikai R&B zenei toplistákon, köztük hat első számú slágert.

A "Parlament-Funkadelic" név a több tucat rokon zenész gyűjtőfogalma lett, akik különböző projekteket rögzítettek és turnéztak Clinton pályáján. A kollektív további prominens tagjai közé tartozik Bootsy Collins basszusgitáros, Bernie Worrell billentyűs , valamint Eddie Hazel és Michael Hampton gitárosok . Az 1980-as évek elejére Clinton és más tagok szólókarrierbe kezdtek, és Clinton is megerősítette a kollektíva több projektjét, és olyan nevek alatt turnézott, mint George Clinton és a P-Funk All-Stars. Néhány volt parlamenti képviselő " Original P " néven lép fel. Tizenhat parlament-Funkadelic képviselőt iktattak be1997-ben a Rock and Roll Hírességek Csarnokába került. 2019-ben a csoport megkapta a Grammy-életműdíjat.

Belefülelők:

Funkadelic - Maggot Brain 


Parliament - Mothership Connection (Star Child) 


George Clinton & The P-Funk All Stars: NPR Music 












2022. február 11., péntek

Blueskocsma - Jon Spear Band

 


Itt a hétvége, nyit a blueskocsma. E heti vendégünk a Jon Spear Band.

Jon Spear Band

Jon Spear Band kalandvágyó tud lenni zenei ízlésében, de soha nem téved el nagyon a blues gyökereitől, ami a zenekar zenéjének alapját adja. A Blues Blast Magazine által a rangos legjobb 2016-os Live Blues Recording díjra jelölt Jon Spear Band mindhárom CD-je felkerült az Egyesült Államokban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban és Ausztráliában, és felkerült az éves top 100 Roots Music Report listájára. Kortárs Blues Chart az elmúlt három egymást követő évben. A banda megnyílt országos turnézások előtt, köztük Debbie Davies, Delbert McClinton, Anson Funderburgh, az Iguanas, a Chris Duarte Group, a Memphis Gold és mások, és részt vett a 31. és 33. International Blues Challenge versenyen Memphisben, TN.
A közép-virginiai székhelyű banda tagjai: Jon Spear (gitár és ének), Andy Burdetsky (basszusgitár), John Stubblefield (dob) és Dara James (ének, gitár és szájharmonika). Mi a 2017-ben megjelent lemezükbe fülelünk bele, amelynek címe "Hot Sauce".

A következő felvételeket hallhatjuk:

01. - Bottom of the Bottle 3:40
02. - Geographical Cure 3:30
03. - Really Great Gig 3:33
04. - Hot Sauce 4:54
05. - Noah's Blues 3:46
06. - Pierre Jourdan 5:11
07. - Hit the Quarter 3:27
08. - Butt Dial Kyle 3:17
09. - Wintertime 6:40
10. - Blues for a Soldier 5:00
11. - Whiskey and Stale Cigarettes 3:23
12. - Natchez Burning 4:08
13. - Natchez Burning /reprize/ 1:37

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:

Jon Spear Band-Blues for a Soldier







2022. február 6., vasárnap

Prog Magazin 18.

 


Folytatjuk a brit zenei szaklap a Prog Magazine cD-mellkleteivel való ismerkedésünket. Ma a 2013-ban megjelent tizennyolcadik szám lemezének felvételeibe fülelünk bele.


A következő felvételeket hallhatjuk:

01. Anathema - Untouchable, Part 2 (5:44)
02. Katatonia - The One You Are Looking For Is Not Here (3:56)
03. The Flower Kings - Desolation Road (4:02)
04. White Willow - Now In These Fairy Lands (5:27)
05. Ayreon - Progressive Waves (3:28)
06. Lalu - Momento (3:41)
07. The Opium Cartel - White Wolf (6:16)
08. Withem - Miracle (4:14)
09. Protest The Hero - Clarity (5:34)
10. Mumpbeak - Forelock (4:29)

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:

The Opium Cartel - White Wolf





2022. február 5., szombat

Zenei műfajok lexikona - C

 


Folytatjuk a zenei műjajokkal való ismerkedésünket. Még mindi a country zene van műsoron.

C mint country

A country zene következő alműfaja a Zydeco:
A Zydeco eredetileg Cajunból származott, egy régi, világszerte gyökerező zenei stílus, amelyet több mint 200 évvel ezelőtt hoztak Európából. A Cajun szink- kopált, a cappella vallásos dalokból áll, amely az angol, de leginkább francia dalszövegek keverékéből áll, és a déli zenei hatások széles dühei inspiráltak. Ez a gyors tempójú hangzás a 20. század elején egy régi Louisiana népi hagyományból származik, La-La zenének, amely a Cajun és Creole kultúrák közös dallamának köszönhető. A francia-kreol nyelvű, a szegénység kifejezésére való tekintettel, a " les slicks sont pas salés " vagy "a snap bab nem sós", a zenei stílusok kereszttenyésztését népszerűen a zydeco néven ismerte fel a hatvanas évek elején, amikor Clifton Chenier a "Zydeco királya" címmel üdvözölte a Zydeco Sont Pas Salé nevű 1965-ös dalt. Egyéb nagy hatású zydeco művészek közé tartozik a Grammy-díjas Rockin 'Sidney Simien, a Buckwheat Zydeco és a Rockin' Dopsie, valamint a Goldman Thibodeaux, a Beau Jocque és a Rosie Ledet. 
A múlt és a jelen ütemének egyesítése, hogy új ritmust hozzon létre a tánc számára, a zydeco zenekarok közé tartoznak általában a vonósok, a billentyűzetek és a szarvak, amelyek még több ritmust és szinkopációt adnak hozzá. A legfontosabb műszereit mindig egy harmonika, egy frottoir - egy mosdólap, mint egy mellény, egy elektromos gitár, basszus és dob.
Miközben a zydeco dalai mindent megtárgyalnak az élelemről és a szeretetről azokról a társadalmi-politikai igazságtalanságokról, amelyeket a vidéki déliek viselniük kellett, nehéz ütemét úgy alakították ki, hogy egy nagyon harmonikus társadalmi platformot hozzon létre, ahol a fajok keverékének résztvevői egy táncparkett. A kortárs zydeco az R & B vagy a blues témák számos újratermeléséből származik, valamint a modern zenekarok által előterjesztett újdonságokból. Ma, amelyet a zydeco nagy kiterjedésű Amerikára kiterjesztett, a műfaj olyan jelenségévé vált, amely előttünk állt, azok, akik a forró nap alatt lévő területeken dolgozták magukat, és azok akik továbbra is alkalmazkodtak a jó időkben és a rosszban. A legfontosabb, hogy a zydeco azoknak szól, akik az életben tapasztalt útlezárások ellenére ünnepelni, táncolni és szeretni akarnak.
Minden évben New Orleans-ban a zydeco a júniusi második hétvégén ünnepel a Louisiana Cajun-Zydeco Fesztivál ideje alatt. Két lépcsővel, a kézművesek széles választékával és egy hatalmas élelmiszer-vásármal ez az ingyenes esemény, ahol több ezren gyűlnek össze, hogy táncoljanak, ünnepeljenek és tartsák fenn a múlt hagyományait.

Belefülelők:

Jeffery Broussard & the Creole Cowboys - Zydeco a Pas Sale


Lee Benoit - Lacassine Special


Doug Kershaw - Diggy Diggy Lo


Buckwheat Zydeco - Hey Joe


Beau Jocque & The Zydeco Hi Rollers - I'm on the Wonder














2022. február 4., péntek

Blueskocsma- Bluesman Tom Larsen

 


Itt a hétvége, nyit a blueskocsma. E heti vendégünk a Bluesman Tom Larsen

Bluesman Tom Larsen

Bluesman Tom Larsen több mint negyven éve az East Coast Music szcéna meghatározó ereje. 
Eredetileg szóló előadóként Larsen az 1920-as és 1930-as évek akusztikus bluesára specializálódott, olyan előadókkal, mint Robert Johnson, Blind Willie McTell és Blind Lemon Jefferson. A blues zene iránti növekvő szeretete később arra késztette, hogy elektromos gitárt vegyen, és tanulmányozza a Muddy Waters, a Guitar Slim és a BB King stílusait. 

Tom különösen kifinomult, letisztult slide gitárjátékáról, valamint harmonikás és gitározási képességéről vált ismertté. A szóló blues fellépése mellett a 70-es évek vége felé, amikor Bluesman a 60-as és 70-es évek régi Blues lemezeit hallgatva tovább fejlesztette elektromos gitár tudását.
A bluesman Tom első nyilvános elektromos gitáros fellépése egy fekete Gospel együttesnél volt a hetvenes évek végén. A Maryland, Delaware és Virginia környéki templomokba tett utazásai során a Gospel szenvedélyes énekének kitettsége örökre inspirálta énekét. 
Aztán 1979 júniusában egy este Tom úgy döntött, hogy feldobja szólófellépését azzal, hogy meghívja néhány gospel-társát, hogy erősítsék meg basszusgitáron és dobon egy elektromos bluest. A válasz azonnali és elsöprően lelkes volt, és aznap este megszületett a Tom Larsen Blues Band.
A 70-es évek végén a legtöbb ember nem volt kitéve a bluesnak, így kezdettől fogva az volt az ötlet, hogy a zenét olyan szórakoztató módon mutassák be, hogy a közönséget bulizzon és mindenekelőtt táncra perdüljön. 
A bluesman Tom előadási stílusa ebben a korszakban alakult ki, amikor az előadónak meg kellett szólítania a közönséget, és bevonnia, hogy megnyerje a tetszését és fenntartsa a figyelmét. A Bluesman hamar ismertté vált showman-mesterségéről, amely magában foglalta a klubban való sétálást és slide gitározást felháborító tárgyakkal.
Zenekarvezetőként Bluesman már korán rájött, hogy hiábavaló volt megpróbálni rávenni a blues-múlttal nem rendelkező helyi zenészeket, hogy úgy szóljanak, mint a régi lemezein, amelyeken felnőtt. A BT kifejlesztette azt a képességet, hogy megszerezze az elérhető legjobb tehetségeket, és a show során minden zenész erősségét bemutassa. 
Végül a Tom's Blues énekének, herflijének és gitárjának ötvözete a funk basszus stílusokkal és a 70-es és 80-as években divatos agresszív dobolással a manapság jellegzetes Larsen hangzássá fejlődött: lendületes, táncolható blues, amelyet feszes, funky, progresszív ritmus vezérel. Bár társai változtak az évek során, ez a rendkívül eredeti stílus változatlan maradt.
A zenei stílusok e fúziójával párhuzamosan az eredeti dalokkal való kísérletezés is megjelent, és a 80-as évek közepén a Bluesman már saját anyagot írt és adott elő. Repertoárja mindig is tartalmazott más előadók dalainak eredeti verzióit, így természetes volt a lépés a saját dallamok megalkotásához.        
Tom bluesman zenéjét Johnny Winter dolgozta fel, Delbert McClinton, Roy Buchannan és Tinsley Ellis pedig rögzítette. Zenéje szerepelt filmzenékben, reklámokban, és sok dala szerepel a regionális színészek repertoárján, akik Larsen dallamával szeretnék feldobni műsorukat.
Az elmúlt években a Bluesman is visszatért korai zenei gyökereihez, és hagyományos AME stílusú Gospel-t ír, rögzít és ad elő kollégáival.
A 70-es évek végétől kezdve, a 80-as, 90-es, 2000-es évekig és immár egy elképesztő ötödik évtizedig a bluesman, Tom Larsen a modern Rhythm and Blues élvonalában vitathatatlanul saját helyet alakított ki. Ma a legfrissebb lemezébe fülelhetünk bele, amelynek címe "The Hard Way".

A következő felvételeket hallhatjuk:

01. ZBH Intro 00:20
02. Sexy Lingerie 03:48
03. Lean & Mean 05:39
04. Rollover 06:53
05. Party Girl 05:14
06. Too Late 04:19
07. In My Hand 02:57
08. The Hard Way 02:57
09. Violent Love 03:33
10. Do Me 07:41
11. Whatever It Takes 04:43
12. Too Proud To Beg 03:52
13. Lovin' Me To Death 04:47

Letölthető /link/:

Kedvcsináló:

Bluesman Tom Larsen - Do Me