Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a zenei műfajok szövevényes kuszaságát próbáljuk kibogozni. Témánk továbbra is a Jazz,
J mint Jazz
A Jazz zene következő alműfaja a Cape Jazz: A Cape jazz a jazz egyik műfaja, amelyet Afrika déli részén adnak elő, a név a dél - afrikai Fokvárosra utal. Egyes írók szerint a Cape Jazz 1959-ben kezdett megjelenni a The Jazz Epistles megalakulásával, akik közül sokan Fokvárosból származtak, köztük Abdullah Ibrahim, aki akkoriban Dollar Brand néven ismert. A Cape Jazz hasonlít a marabi néven ismert népszerű zenei stílushoz, bár inkább improvizatív jellegű. Ahol a marabi a zongora jazz stílus, a Cape Jazz kezdetben olyan hangszereket mutatott be (bár nem kizárólagosan), amelyeket egy utcai felvonuláson is el lehet vinni, például rézfúvós hangszereket, bendzsókat, gitárokat és ütős hangszereket. Bár az amerikai jazz erős hatásokat mutat, a Cape Jazz fejlődése az amerikai jazzhez hasonló módon zajlott, de a 20. század elején. Mivel a 19. század végén a louisianai New Orleans-ihoz hasonló politikai légkörben születtek, az e műfajt inspiráló bluesdalok Fokváros helyi eseményeiről meséltek. Példa erre a déli konföderációs portyázó, CSS Alabama 1863-ban és 1864-ben a Fokföldön tett látogatásai ihletésére, amelynek eredményeként a „ Daar kom die Alibama ” népdal született.
Ennek a zenei stílusnak a vezető képviselői az 1970-es években Abdullah Ibrahim zongoraművész (akkori nevén Dollar Brand) és szaxofonosok, a néhai Basil Coetzee és Robbie Jansen. Ők hárman, Paul Michaels basszusgitárossal, a néhai Monty Weber dobossal és Morris Goldberg szaxofonossal együtt felvették a Cape Jazz alapdala, a " Mannenberg " című dalt. A Brand/Ibrahim által komponált dal nevét a Fokváros Cape Flats-i, hírhedten kreol bűnözők munkásvárosáról kapta. A település egyike volt azoknak a városoknak, amelyeket az apartheid rezsim hozta létre a hatodik körzetként ismert városi nyomornegyed felszámolását követően. Számos művész és zenész otthona. Amerikai amerikai kortársaik a jazz mezőnyben rock és funk hatásokat vettek át. Brandre és csoportjára még mindig az etnikaibb blueszene hatott.
A hasonló New Orleans-i zenéhez hasonlóan a Cape Jazzt is főként a blues és a népdalok ihlették, amelyeket a Western Cape-on élő egykori rabszolgaközösségek leszármazottai kreolok énekeltek, akiket lazán Cape Colored vagy Cape Malay népként ismertek. Egy utcai karneváli felvonulást vagy Mardi Gras -t (más néven Coon Carnival ) tartanak minden évben január 2-án. Ez az esemény több hónapig tartó zenei és táncpróbák, valamint közösségi alapú versenyek csúcspontja, különféle, többnyire vegyes fajokból álló népdal, és Tweede Nuwe Jaar ( afrikaans ) néven ismerték. A Klopse néven ismert előadók kölcsönözték a festett arcokat és a fényes fogyasztást New Orleans-i minstrel show -stílusát, és ezt ötvözte afrikai és európai zenével, amely a kikötőváros kocsmáiban és éjszakai klubjaiban hallható volt.
Ennek a zenének egy része újabban Goema vagy Ghoema Jazz néven is ismert (más néven „guma” – Jonas Gwangwa ), utalva egy sajátos fahordó alakú ázsiai stílusú dobra (a Fok-ban Ghomma néven is ismert), amelyet a mulatozók a szinte teljesen kreol társulatokban az előbb említett felvonuláson.
A Cape Jazz zenészeinek egy új generációja van, amelyre jó példa a The Goema Captains nevű zenekar. A csapatban Mac McKenzie, Alex van Heerden és Hilton Schilder szerepelt, akik nagyobb improvizatív elemeket hoztak ebbe a zenébe. Szó szerint újrahangszerelték a Cape hagyományos dalait, és feljavították őket. A fiatal Van Heerden 2009-ben meghalt egy motorbalesetben, de nem azelőtt, hogy kiadott két nagyon modern albumot, amelyeket ez a műfaj és Robbie Jansen tanítása alatt eltöltött idő ihletett. Egy másik példa a The Cape Jazz Band, egy all-star együttes, amely különböző Fokvárosban fellépő csoportokból vonzza a játékosait. A műfaj további vezető nevei: Tony Schilder zongorista, Errol Dyers gitáros , Stephen Erasmus basszusgitáros és zeneszerző, valamintGugulethu- alapú szaxofonos, a néhai Winston Mankunku.
Az első kereskedelmi utalás a Cape Jazzre a dél-afrikai zenében a Mountain Records előadóinak 1993-ban megjelent lemezkiadó-összeállításában található. Az album a kiadó több szereplőjének munkáit gyűjtötte össze egy 1981-től kezdődő 12 év alatt. A tematikus hasonlóság a hangszeres kompozíciók, amelyek mindegyike eredeti, nagyon jól illusztrálja ezt a műfajt. Az album egy újabb Cape Jazz gyöngyszemet tartalmazott Jonathan Butler 7th Avenue című számában. Az összeállítás ihletet adott a Cape Jazz zeneszerzőinek kottagyűjteményének összeállításához és kiadásához.
2006 szeptemberében a Cape Town Jazz Orchestra egy koncerttel indult, amelyet a dél-afrikai kormány Művészeti és Kulturális Osztálya hirdetett. Ez a projekt 16 zenészt hozott össze Dél-Afrika minden részéről, hogy különböző jazzszerzők, köztük Abdullah Ibrahim műveinek feldolgozásait adják elő, aki szintén fellépett a koncerten, és egy darab, amelyet a néhai Basil Coetzee-nek szenteltek és ihletett. Az indulás óta a zenekar az egész dél-afrikai előadókkal egyből egy Cape-i játékosok gyűjteményévé vált. 2008-tól Cape Jazz Orchestra néven váltak ismertté Alvin Dyers zenei vezetésével. Ezt nem szabad összetéveszteni a The Cape Jazz Band-del, a Jack Momple jazzdobos vezetése alatt álló csoporttal, aki számos leghíresebb Cape jazz-felvételen közreműködött.
A műfajban nemzetközi áttörést hozott, amikor a Cape Jazz 3 - Goema című felvételekből álló összeállítás 2008 májusában felkerült a presztízs európai világzenei slágerlistákra. Eddig ezt a zenét dzsessznek tekintették, bár az exponensek által előadott számos dal jazzes, népzenei szabványok a fokföldről, és így indokolják, hogy „ világzenének ” tekintsék. Az album Robbie Jansen, Dollar Brand, Chris McGregor, Basil Coetzee, Errol Dyers és mások munkáit tartalmazza.
A már említett Mac McKenzie 2010-ben komponálta és kotta a "Goema Symphony number 1" című zenekari darabját, a Cape Jazz ihletésű darabját, amely 2011-ben debütált teljes zenekarral Fokvárosban.
Új név a műfajban a fiatal zongoraművész, Kyle Shepherd, a néhai Robbie Jansen tanítványa és Jack Momple együttesének korábbi tagja, aki 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben három szólóalbumot adott ki nagyon erős gyökerekkel.
Momple saját együttese, a Cape Jazz Band (CJB) 2013-ban állt össze, hogy egy új albumot készítsenek, melyben ő és zenekara tagjai komponáltak tisztán Cape Jazz dalokat Musical Democracy címmel. Azóta 2018-ban a fokvárosi zongoristák gyűjteménye gyűlt össze, hogy Cape Jazz Piano címmel adják elő a műfaj néhány klasszikusát. A szereplők között szerepel Ibrahim Khalil Shihab (Chris Schilder), Ramon Alexander, Mike Perry, Kyle Shepherd , Hilton Schilder és Mervyn Africa.
Belefülelők:
Basil Coetzee - Umlazi
The Cape Jazz Band - 7th Avenue
N2 Band feat. Felicity Kiran
Abdullah Ibrahim - Little Boy
Dollar Brand - Kalahari
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése