Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a brit zenei szaklap, a Prog magazin klasszikus rock sorozatával foglalkozunk. Ma a 2010-ben megjelent kilencedik sám lemezébe fülelünk bele.
A következő felvételeket hallhatjuk:
01. Anathema - Thin Air (6:02)
02. North Atlantic Oscillation - Drawing Maps From Memory (3:47)
Folytatjuk sorozatunkat, ameéyben a zenei műfajok labirintusában próbálonk eligazodni. Mai témánk a New Age.
N mint New Age
A Nw Age következő alműfaja a Meditation music:
A meditációs zene olyan zene, amelyet a meditáció gyakorlásának elősegítésére adnak elő. Lehet sajátos vallási tartalommal, de újabban olyan modern zeneszerzőkkel is kapcsolatba kerül, akik meditációs technikákat alkalmaznak zeneszerzési folyamatukban, vagy olyan zenét komponálnak, amelynek nincs különösebb vallási csoportja. A fogalom magában foglalja a meditációs aktusként előadott zenét is. A modern meditációs zene a 20. században akkor kezdődött, amikor olyan zeneszerzők, mint John Cage , Stuart Dempster, Pauline Oliveros, Terry Riley, La Monte Young és Lawrence Ball elkezdték kombinálni a meditációs technikákat és koncepciókat, valamint a zenét. Konkrét művek közé tartozik Karlheinz Stockhausen Inori ( 1974), Mantra (1970), Hymnen (1966–67), ( 1968) és Aus den sieben Tagen (1968), valamint Ben Johnston , akinek látomásai és varázslatai (a Virrasztás(1976)) meditációs időszakot igényel az előadás előtt. R. Murray Schafer tisztánhallás (tiszta hallás) fogalmai, valamint A világ hangolása (1977) című művében találhatóak meditatívak.Stockhausen az Aus den sieben Tagen-t " intuitív zenének " írja le, és ennek a ciklusnak az "Es" című darabjában az előadókat arra utasítják, hogy csak akkor játsszanak, amikor nem gondolkodnak vagy nem gondolkodnak (Von Gunden szerint ez ellentmondásos, és "gondolkodni" kell a játékodról"). John Cage-re a zen hatott, és az olyan darabok, mint az Imaginary Landscape No. 4 tizenkét rádióhoz, "az idő múlását mérő meditációk". A meditációs zene javíthatja a fókuszt mechanikus feladatok elvégzése közben. A meditációs zene pozitív hatással lehet a kábítószer-függőségből felépülő emberekre. Általánosságban elmondható, hogy a spirituális meditáció elősegítheti a függőségből való felépülést, valamint javíthatja a kábítószer-függőség pszichológiai és mentális egészségügyi eredményeit; ez magában foglalja a depresszió, a szorongás és a stressz tüneteinek csökkentését. Egy 2020. januári tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a Young-Dong Kim által vezetett meditációs zene hasznos terápia lehet a metamfetamin- függőség visszaállításának megelőzésében patkányok absztinencia során.
Belefülelők:
Karlheinz Stockhausen: Inori (1973/1974)
Ben Johnston: Visions and Spels (1976)
Yahweh - Calling in Divine Presence
A belső béke hangja 5 | Relaxáló zene meditációhoz, zenhez, jógához és stresszoldáshoz
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a brit zenei szaklap a Prog magazin klasszikus rock sorozatát követjük nyomon. Ma a 2010-ben megjelent nyolcadik számának lemezébe fülelünk bele.
A következő felvételeket hallhatjuk:
01. IO Earth - Harmonix (8:34)
02. Syzygy - Dreams (10:32)
03. Aeon Zen - Visions (3:58)
04. To-Mera - Arcane Solace (7:00)
05. Chimp Spanner - Under One Sky (5:46)
06. Awake By Design - Silence Undone (3:40)
07. From Great Height - Initial (5:32)
08. Auto De Fe - Appomattox (10:24)
09. Only Until - (Excerpt From) Oscilloscope Rhythms (8:02)
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a zenei műfajok labirintusában próbálunk eligazodni. E heti témánk a New Age music.
N mint New Age
A New Age zenei műfaj következú alcsoportja a Healing music:
A zeneterápia, egy rokon egészségügyi szakma, "a zenei beavatkozások klinikai és bizonyítékokon alapuló alkalmazása terápiás kapcsolaton belül egyénre szabott célok elérése érdekében egy hitelesített szakember által, aki elvégezte a jóváhagyott zeneterápiás programot."
A zeneterápia széles terület. A zeneterapeuták zenei alapú tapasztalatokat használnak a kliensek igényeinek kielégítésére az emberi működés egy vagy több területén: kognitív, akadémiai, érzelmi/pszichológiai; viselkedési; kommunikáció; szociális; fiziológiai (érzékszervi, motoros, fájdalom, neurológiai és egyéb fizikai rendszerek), spirituális, esztétikai. A zenei élményeket stratégiailag úgy tervezték, hogy a zene elemeit terápiás hatások elérése érdekében hasznosítsák, beleértve a dallamot, harmóniát, billentyűt, módot, mérőt, ritmust, hangmagasságot/tartományt, időtartamot, hangszínt, formát, textúrát és hangszerelés.
Néhány elterjedt zeneterápiás gyakorlat közé tartozik a speciális igényű egyénekkel végzett fejlesztő munka (kommunikáció, motoros készségek stb.), a dalírás és a visszaemlékezésben való hallgatás, az idősekkel végzett orientációs munka, a feldolgozó és relaxációs munka, valamint a ritmikus edzés a stroke túlélőinek fizikai rehabilitációja érdekében. A zeneterápiát egészségügyi kórházakban, rákközpontokban, iskolákban, alkohol- és kábítószer-gyógyító programokban, pszichiátriai kórházakban, idősek otthonában és javítóintézetekben alkalmazzák.
A zeneterápia területén széles körű kvalitatív és kvantitatív kutatási irodalom áll rendelkezésre. A zeneterápia különbözik a Musopathiától, amely egy általánosabb és nem kulturális megközelítésen alapul, amely a hang alapvető aspektusaira adott idegi, fizikai és egyéb válaszokon alapul.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy a zeneterápia minden egyén számára előnyös, mind fizikailag, mind szellemileg. A zeneterápia előnyei közé tartozik a szívfrekvencia javulása, a szorongás csökkentése, az agy stimulációja és a jobb tanulás. [8] A zeneterapeuták technikáikkal számos területen segítik pácienseiket, a műtétek előtti és utáni stresszoldástól kezdve a neuropatológiákig , például az Alzheimer-kórig. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a gyerekek, akik zenét hallgattak, miközben intravénás injekciót helyeztek a karjukba, kevésbé szorongtak és kevesebb fájdalmat éreztek, mint azok a gyerekek, akik nem hallgattak zenét az IV behelyezése közben. A mentális egészségi zavarokkal, például szorongással, depresszióval és skizofréniával diagnosztizált betegeken végzett tanulmányok mentális egészségük látható javulását mutatták ki a zeneterápia után. A National Institute for Health and Care Excellence (NICE) azt állította, hogy a zeneterápia hatékony módszer a mentális egészségügyi problémákkal küzdő egyének megsegítésére, és többet kellene tenni annak érdekében, hogy a rászorulók ilyen jellegű segítséget nyújtsanak.
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a brit zrnri szaklap a Prog magazine klasszikus rockkal foglalkozó sorozatáhpz csatlakozunk. Ma a 2010-ben megjelent hetedik számának lemezébe fükekünk bele.
A következő felvételeket hallhatjuk:
01. Mandalaband - Eden (4:41)
02. Mother Black Cap - Child Of Our Time (6:59)
03. Touchstone - Joker In The Pack (6:11)
04. Syzygy - Darkfield (10:37)
05. Elephant9 - Hardcore Orientale (4:31)
06. EastStrikeWest - The Architect (6:34)
07. Solstice - Here And Now (6:58)
08. Karnataka - The Serpent And The Sea (Edit) (8:27)
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a zenei műfajok labirintusában próbálonk eligazodni. Mai témánk a New Age music.
N mint New Age
A New Age music egyik alműfaja az Environmental music:
A környezetvédelem a populáris zene témája és kulturális irányzata volt. Az ökomuzikológusok (zenei és környezeti kérdésekkel foglalkozó zenetudósok és etnomuzikológusok ) és zenepedagógusok egyre inkább hangsúlyozzák a zene és a természet metszéspontját, valamint a zene szerepét az ökológiai aktivizmusban.
A zene környezetvédelmi témái a természet és a vadon megbecsülésétől és védelmének felhívásától a környezetromlásig, a szennyezésig és az éghajlatváltozásig terjednek. A legkorábbi, környezetvédő témákat feltáró populáris zene a 19. századra és a korai folk- , gospel- és blueszenére vezethető vissza. Az 1960- as évek ellenkultúrája elősegítette a környezeti zene térnyerését, amely a következő évtizedekben is folytatódott. A témával foglalkozó műfajok közé tartozik a hiphop, punk rock, heavy metal és modern klasszikus.
Egyes zeneművészek platformjukat arra használták, hogy népszerűsítsenek és pénzt gyűjtsenek környezetvédelmi célokra. Erőfeszítéseket tettek a zeneipar és az élőzene fenntarthatóságának javítására is.
A környezetvédelmi témákat feldolgozó legkorábbi dalok némelyike a 19. századból származik, például George Pope Morris és Henry Russell " Woodman! Sare that Tree ! " A népzene környezetvédelmi témákat dolgozott fel az 1930-as és 1940-es években.
Az izlandi zenében az ország 1944-es függetlenné válása óta nagy hagyománya van a természet kiemelésének.
Miután 1959-ben radioaktív izotópot ( Stroncium-90 ) találtak a tehéntejben, megnőtt az aggodalom a nukleáris fegyverkezési verseny környezeti hatásai miatt . Ez felvillantotta a dalokat a környezeti hatások, például a radioaktív izotópok láthatatlanságáról. Pete Seeger „Mack the Bomb” című dalában összehasonlítást írt a cápa és a Stroncium-90 között, kifejtve, hogy a cápa veszélye legalább látható, ellentétben a radioaktív izotópokkal. 1962-ben Malvina Reynolds is írt egy dalt " What Have They Done to the Rain?", amelyet a föld feletti nukleáris kísérletek inspiráltak, és hogyan juttatta a Stroncium-90-et a levegőbe, majd az eső révén a talajba, így került a tehenekbe és a tejükbe. Peter La Farge dalszerző kiadta az As -t. A Long as the Grass Shall Grow 1963-ban, a környezet pusztításáról szóló indián dalok gyűjteménye.
Pete Seeger God Bless the Grass (1966) című albumát az első környezetvédő albumként írták le.
Pete Seeger 1966-ban adta ki az elsőnek tartott környezetvédő albumot, " Isten áldja a füvet " címmel. Az 1960-as években nagyszámú, környezetközpontú dal született, elsősorban a népzene népszerűsítésének és a sok környezetvédő tiltakozó dalt szerző zenészeknek köszönhetően. , abban a műfajban.
Az 1960-as és 1970-es években a populáris zenére az ellenkultúra mozgalom, a vietnami háborúellenes mozgalom és a polgárjogi mozgalom hatott. A Föld napja és a Greenpeace megalapítása, az 1969-es Santa Barbara-i olajszennyezés és a National Environmental Policy Act elfogadása hatással volt a zenére a hetvenes évek elején. Joni Mitchell " Big Yellow Taxi " című filmje a DDT -re hivatkozott Rachel Carson 1962-es Silent Spring című könyve nyomán, amely felhívta a közvélemény figyelmét a DDT veszélyeire. John Denver country- és folkénekes gyakran énekelt Colorado vadonjáról olyan népszerű dalokkal, mint a " Rocky Mountain High " és a " Vigyél haza, Country Roads ". A Beach Boys a környezetvédelmi aggályokat, különösen a környezetszennyezést is megvizsgálta a Surf 's Up (1971) " Don't Go Near the Water " és " A Day in the Life of a Tree " című dalaiban.
1970-ben az Amchitkában végzett nukleáris kísérletekkel szembeni környezetvédők ellenállása miatt a népszerű zenészek, James Taylor , Joni Mitchell és Phil Ochs jótékonysági koncertet tartottak Vancounverben, hogy pénzt gyűjtsenek a Don't Make a Wave Committee on the Phyllis Cormack nevű aktivista csoport útjára. Ez a koncert és az azt követő utazás elindította a Greenpeace befolyásos környezetvédelmi csoport megalapítását.
Az 1960-as évektől kezdődően a környezetzene mainstream változatai által megörökített elsődleges nézet a természeti tájak és az emberiség idilli együttélését helyezte előtérbe.
Az 1980-as évek népszerű zenészei, köztük a U2, a REM, a Grateful Dead és George Harrison továbbra is támogatták a Greenpeace -t azzal, hogy válogatásalbumokhoz adtak számokat, és felléptek jótékonysági koncerteken.
1995-ben Michael Jackson énekes megjelent az " Earth Song " című slágerrel, amely a környezetvédelemről és az állatok jólétéről szólt.
2007-ben a világ több pontján egy masszív koncertet tartottak Live Earth címmel egyidejűleg, hogy felhívják a figyelmet és cselekvésre ösztönözzék a klímaváltozást.
2009-ben a Disney létrehozta a Disney Friends for Change nevű kampányát, amely elősegítette a környezetvédelmi üzenet népszerűsítését. Elkészült a Send it On című dal, amelyet Miley Cyrus , Demi Lovato , a Jonas Brothers és Selena Gomez Disney énekesei vettek fel , a bevételt pedig környezetvédelmi jótékonysági szervezeteknek ajánlották fel.
Belefülelők:
woodman spare that tree (1837) The first environmental song
The Beach Boys - Surf's Up
Joni Mitchell - Big Yellow Taxi
Michael Jackson - Earth Song
Jonas brothers,Miley Cyrus,Selena Gomez e Demi Lovato - Send It On
Folytatjuk sorozatunkat, amelyben a brit zenei szaklap a Prog magazin klasszikus rock sorozatával foglalkozunk. Ma a 2010-ben megjelent hatodik lemezébe fülelünk bele.
A következő felvételeket hallhatjuk:
01. The Merlin Bird - Rhyme To Reason (4:50)
02. Steven Wilson - Harmony Korine (5:08)
03. Steve Thorne - Granite Man (6:11)
04. The Tangent - Paroxetine (20mg) (4:55)
05. DeeExpus - Greed (7:42)
06. Simon Davies - Lux Aeterna (3:50)
07. Lime Shark - Not Quite Nashville (3:53)
08. Times Up - Snow Queen (8:02)
09. The Brimstone Solar Radiation Band - Strings To The Bow (3:48)
10. Lee Abraham - The Mirror (8:26)
11. Jupiter Society - Rescue And Resurrection (9:56)
Folytatjuk soeozatunkat, amelyben a zenei műfajok labirintusában próbálunk elihazodni. Mai témánk még mindig a Metal music.
M mint Metal music
A metal music következő alműfaja a Nu metal:
A nu metal (más néven new metal, aggro metal, nü metal) zenei irányzat az 1990-es évek közepén kialakult, a grunge és az alternatív metal zenei hagyományait a hiphoppal, az elektronikus zenével és más metalirányzatokkal ötvöző könnyűzenei műfaj. Éppen e műfaji átjárhatósága okán a nu metal stílusjegyei nehezen meghatározhatóak. A nu metal születése az 1991-ben induló Lollapalooza zenei fesztiválhoz köthető, melynek köszönhetően szélesebb körben ismertté váltak a hagyományos metalzenét egyéb műfajokkal ötvöző zenekarok (Primus, Fishbone, Rage Against the Machine, Marilyn Manson stb.). Napjaink legismertebb nu metal zenekarai a Slipknot, a System of a Down, a Limp Bizkit, a Linkin Park, a Korn, a P.O.D., a Papa Roach, a Deftones, a Hollywood Undead és a Soulfly. A műfaj képviselőinek legfőbb zenei rendezvénye az utazó Ozzfest fesztivál.
Kurt Cobain halálát tartják az alternatív rock hanyatlásának kezdeteként, teret adva a nu metal együtteseknek, melyek a thrash metalból (például Metallica) és az alternatív metálból nyernek inspirációt. Ross Robinson producert tartják a műfaj „keresztapjának”: az ő nevéhez fűződnek többek között a Korn albumai, melyeket tipikusan a nu metal legjobb megtestesülésének tartanak. A Korn első albuma 1994-ben jelent meg, de az áttörést az 1998-ban kiadott Follow The Leader korong jelentette. Ugyanebben az évben óriási sikert aratott a Family Values Tour nevet viselő turné, melyen a Kornon kívül részt vett a Limp Bizkit, az Incubus, az Orgy, Ice Cube és a Rammstein is. A rádiók és az MTV zenei csatorna is egyre több adásidőt szentelt az új irányzat képviselőinek. Az irányzat terjedéséhez hozzájárult az MTV Return of the Rock műsora, melyben a Korn és a Limp Bizkit is szerepelt.
Az irányzat a századfordulón már ún. mainstream sikereket is elkönyvelhetett; a nu metal fogalma elterjedté vált, az ide tartozó együtteseket pedig úgy írják le, hogy általában a hagyományos metal műfaját más műfajokkal (például hiphoppal vagy elektronikus zenével, rappel) ötvözik.
A nu metal pontos meghatározása szinte lehetetlen, mivel a legtöbb, nu metal kategóriába sorolt együttes sokféle más stílust is felhasznál. A hagyományos metált kedvelők általában elutasítják a meghatározást, miszerint a nu metal a metál műfajok közé tartozik.